Stockholm & online. Klimatsoffan – samtal om klimatpolitik med Centerpartiet och Liberalerna

När

12 mars, 2026    
17:30 - 19:30

Event Type

12 mars 2026 kl 17:30 – 19:30

I september går Sverige till val. Valet avgör inriktningen på den svenska klimat-, miljö- och energipolitiken under resten av detta årtionde, politik som även påverkar Sápmi. Vad vill de svenska riksdagspartierna prioritera i klimatomställningen? Hur ser deras strategier ut för att nå klimatmålen till 2030?

Dessa frågor behandlar vi i Klimatsoffan – webbsända samtal inför studiopublik i Stockholm med partiernas klimatpolitiska talespersoner samt representanter för civilsamhälle och forskning, under ledning av en erfaren och opartisk moderator. Vi vill ha ett samtal där politikerna får tala till punkt och tydligt redogöra för sin politik – med fokus på lösningar, inte på att kritisera varandra.

Missa inte möjligheten att ta del av en saklig jämförelse av partiernas klimatpolitik inför riksdagsvalet 2026, så att du vet hur du vill rösta.

Den 12 mars träffar vi Centerpartiet, Rickard Nordin, klockan 17.30 och Liberalerna, Elin Nilsson, klockan 18.45.

Plats: Malmgårdsvägen 63, 2 tr, Södermalm i Stockholm.

Vi träffar övriga partier 19 och 25 mars.

Läs mer och boka plats här: https://www.wedonthavetime.org/events/klimatsoffan

Arrangörer är tolv organisationer: Amnesty Sápmi, Amnesty Sverige, Gröna kvinnor, Jordens vänner, Klimataktion,  Klimatklubben, Klimatriksdagen, Naturskyddsföreningen, Protect our winters, Researchers Desk, Våra barns klimat, We don’t have time.